Standing and Ad Hoc Lodge Committees

Benefits & Endorsements

Pablo Figueroa
CHAIR

Matthew Strauss


Tim Nick

Constitutional & By Laws

Lou Cannon
CHAIR

Edward Holland


Mike Shalton


Lorren Ledmon


Ebony Pritchet


Trevor Hewick

Financial Assistance

Pablo Figueroa 
CHAIR

Vincent Tucci


Mike Murphy


Trevor Hewick

Legislative

Gary Goines
CHAIR

Trevor Herwick


Edward Holland


Gary Durand


Mike Murphy

Scholarship

Terry Whitfield
CHAIR

Keith Reid


Mike Murphy


Andy Maybo


Jody Sheegan

Training

Jody Stimmell
CHAIR

Pablo Figueroa


Steve Griffin


Floyd Freeeman

Compliance

Trevor Hewick
CHAIR

Don Snow


Pablo Figueroa


Tom Sydnor

Disaster Assistance Response Team (DART)

Mike Murphy
CHAIR

Andy Maybo


Gary Durand


Jody Stimmell


Jody Sheegan


Pablo Figueroa

Police Week

Don Snow
CHAIR

Pablo Figueroa


Jody Stimmell


Jody Sheegan


Brandon Twentymon


Keith Reid

Membership

Floyd Freeman
CHAIR

Bret Parson


Bob Short


Ebony Pritchard


Carmen Alleyne

Ways and Means

Vince Tucci
CHAIR

Trevor Hewick


Mike Murphy


Ebony Pritchett

Club / House

Thomas Sydnor
CHAIR

Diana Dicks


Lakiea “Kia” Williams


Darryl D’Angelo


James Zerega


Don Snow


Pablo Figueroa


Mike Murphy


Thomas Sydnor


Anthony Atardo

Legal Aid

Trevor Hewick
CHAIR

Mike Shalton


Lou Cannon


Pablo Figueroa

Election Review

Rick Walsh 
CHAIR

Ebony Pritchett


Tim Nick

Veterans

Edward Holland
CHAIR

Lou Cannon


Carl Jeanty


Richard Miller


GG Neil


Alfonso Ortiz


Thomas "Sid" Syndor

Wellness

Jody Stimmell
CHAIR

Mike Murphy


Tim Nick


Jody Sheegan

Labor Committees

Bureau of Engraving and Printing

Alonzo Tate 

D.C. Department of Corrections

John Rosser 

D.C. Dept. of Youth Rehabilitation Services

Andre Phillips 

D.C. Housing Authority

Timothy Ahl 

D.C. Protective Services Division

LaCharn Fletcher 

Government Printing Office

Kevin Atkins 

Metropolitan Police of DC

Stephen Bigelow 

Metro Transit Police

Colin Dorrity 

National Institutes of Health

Kweku Pesseh 

National Institute of Standards & Technology

Dalia Kulowiec 

Naval District Washington

Philip Griffin 

Pentagon Force Protection Agency

John S. Gibbs 

U.S. Capitol Police

Gus Papathanasiou 

U.S. Park Police

Michael Shalton 

U.S. Secret Service Uniformed Division

Stuart Hillenbrand 

Walter Reed Police Division

Steven N. Fultz